Domain Otoritesi (Domain Authority - DA), alan adınızın gücünü gösteren bir sayıdır. Alan adı otoriteniz ne kadar yüksekse, arama motoru sonuç sayfalarında (SERPS) daha üst sıralarda yer alma ve daha fazla organik trafik alma olasılığınız o kadar yüksek olur.

Domain Otoritesi metriği Moz tarafından geliştirilmiştir , ancak bazı şirketler, alan adlarını bir dizi kurala göre sıralayan ve onlara 0 ile 100 arasında bir puan veren benzer metrikler oluşturmuştur.

Alan adlarını yetkilerine göre sıralama fikri, (Google'ın Kurucularından biri) Larry Page tarafından tanıtılan PageRank'ten doğmuştur ve bugüne kadar web sayfalarının ve web sitelerinin önemini ölçmenin bir yolu olarak kullanılmaktaydı.

Bir Web Sitesinin Domain Otoritesi (DA) Nedir?

Bir web sitesinin DA'sı, web sitesinin arama motorlarında ne kadar iyi sıralanacağını tahmin etmeye çalışan 0 ile 100 (ne kadar yüksekse o kadar iyi) arasında bir puandır.

Sürekli birbiri ile karıştırılan ve sıralamanızı gerçekten etkileyebilecek olan Google tarafından kullanılan sıralama puanı (PageRank) ile aynı şey değildir.

Moz gibi SEO araçları, sıralamaları etkileyebileceği bilinen tüm faktörleri hesaba katarak ve yalnızca karşılaştırma amacıyla kullanılabilecek verileri alan adlarına puan vererek Google sıralama algoritmasını simüle etmeye çalışıyor.

Bilinen tüm SEO araçları Google ve diğer arama motorlarının algoritmalarını taklit ederek size bilgileri sunarlar. Dolayısıyla arama araçlarından alınan bilgiler doğrultusunda bir web sitesinin Alan Adı Otoritesinin düşük olması, ancak Google'da üst sıralarda yer alması normaldir.

DA Hakkında Bilmeniz Gerekenler:

 • DA, Google cezalarını dikkate almaz. Google'dan ceza alan bir alan adının domain otoritesi yüsek olabilir.
 • Google'ın sıralama algoritması yüzlerce durumu hesaba katıyor (kimse tam olarak sayıyı bilmiyor ama bazı tahminler 200'den fazla olduğunu gösteriyor), Domain Otoritesi ise sadece 40 faktörü hesaba katıyor.
 • DA puanınızı değiştirmek kolay değildir.
 • DA, logaritmik bir ölçeğe dayanmaktadır. Bu, DA puanınızı 20'den 30'a yükseltmenin daha kolay olduğu, ancak 70'ten 80'e çıkmanın çok daha zor olduğu anlamına gelir.
 • DA sık sık değişir, bu nedenle zaman içindeki SEO performansınızı değerlendirmek için kullanılacak bir metrik değil, alan adı karşılaştırması amacıyla kullanılacak bir web sitesi metriğidir.

Domain Otoritesi nasıl Hesaplanır?

Moz'a göre, Domain Otoritesini aşağıdakiler dahil olmak üzere bir dizi sinyali (toplamda 40 sinyal) dikkate alarak hesaplarlar:

 • Web sitenize gelen bağlantıların sayısı,
 • Gelen bağlantıların kalitesi ve alaka düzeyi,
 • Web sitenizin içeriğinin kalitesi,
 • Sosyal Sinyaller (alanınızın popülaritesi ve sosyal medya ağlarında bulunması),
 • Genel olarak web sitenizin SEO performansı

Web sitemin DA'sını nasıl öğrenebilirim?

Alan adı otorite puanınızı öğrenmek için Moz alan adı analizi SEO aracına gidin , alan adınızı yazın ve sonuca bakın.

Sayfa Otoritesi Nedir?

Sayfa Otoritesi (PA), DA'ya benzer, ancak alan adı genelindeki metrikleri hesaba katmak yerine belirli bir sayfaya özgü sinyalleri kullanır.

Verilen puan, bir sayfanın gücünü ve arama motorlarında ne kadar iyi sıralanabileceğini gösteren bir tahmindir.

Çok fazla otorite sayfası olan bir web sitesinin DA (alan adı otoritesi) puanı da daha yüksek olacaktır.

Artık domain otoritesinin ne olduğu ve nasıl hesaplandığı anlaşıldığına göre, domain otoritenizi nasıl geliştirebileceğinize bir bakalım.

Alan Adı Otoritenizi Nasıl Arttırabileceğinize İlişkin 7 Kolay Adım

Bunlar, Alan Adı Otoritenizi kolay bir şekilde artırmak için izlenecek adımlardır.

1. Sayfa Dışı SEO'nuz Üzerinde Çalışın

Bağlantı profiliniz, hepsinin en önemli metriğidir. Güçlü, temiz bir profile sahip web siteleri, çok iyi olmayan bağlantı profiline sahip web sitelerinden daha yüksek bir DA puanına sahip olacaktır.

Bir web sitesinin aşağıdaki durumlarda güçlü bir backlink profiline sahip olduğu söylenir:

 • Yüksek otoriteye sahip web sitelerinden gelen bağlantıları (backlink) vardır.
 • Gelen bağlantılar ilgili web sitelerindendir.
 • Kötü (düşük kaliteli bağlantılar) bağlantıları olmaz
 • Bbenzersiz alan adı bağlantılar içerir

Backlink profilinizi geliştirme süreci, Sayfa Dışı SEO olarak bilinir ve sonunda sıralamanızı iyileştirecek iyi bağlantılar elde etmek için kullanabileceğiniz tekniklerle ilgilidir.

Backlink profilinizi daha güçlü hale getirmek ve diğer şeylerin yanı sıra Alan adı otoritenizi arttırmak için yapmanız gerekenler:

Kötü bağlantıları reddedin

Kötü bağlantılardan kurtulun . Zararlı bağlantıları bulmak için Moz Explorer veya Semrush gibi bir araçları kullanabilirsiniz.

Daha sonra web sitesi sahipleriyle iletişime geçebilir ve onlardan bağlantıyı kaldırmalarını veya bağlantının değerini düşürmek için “nofollow etiketi ” eklemelerini isteyebilirsiniz.

Bu işe yaramazsa, bağlantıları profilinizden kaldırmak için Google veya Bing bağlantı reddetme araçlarını kullanabilirsiniz.

Diğer ilgili web sitelerinden iyi bağlantılar kazanın. Bu, SEO'nun en zorlu kısımlarından biridir.

Backlink inşaası, başlı başına büyük bir konudur. Özellikle yeni başlayanların anlamakta ve yürütmekte zorlandığı bir iştir.

İyi backlink elde etmenin 2 ana yolu vardır.

1 – Doğal bağlantı oluşturma

Web sitenizde diğer web sitelerinden bağlantılar çekecek kadar iyi içeriğiniz varsa bunu düşünmenize bile gerek yok. Backlink kendiliğinden gelecektir.

Bu, ' doğal bağlantı kurma ' olarak bilinir ve teori, birisinin web sitenizi bulması, makalelerinizi okuması, beğenmesi ve yine kendi makalelerinden birinde beğendiği içeriğe bağlantı vermesi durumudur.

Bu durumun doğal yollar ile işlemesi için, web sitenizde kaliteli içeriklerin olması gerekir.

Başka bir deyişle, diğer web yöneticilerinin makalelerinde link vermeye istekli olmaları için onları tetikleyen, hoşlarına giden birşeyleri içeriğinizde bulmaları gerekir.

Uygulamada, bu süreç işe yarar ve çok faydalıdır ancak sabırlı olmanız gerekir çünkü yeterli okuyucu kazanmak zaman alacaktır, böylece bazı okuyucular içeriğinizi bloglarında paylaşacaktır.

2 – Blogger erişimi

İyi bağlantılar elde etmenin ikinci yolu, diğer web yöneticilerine ulaşmak ve varlığınızı onlara bildirmektir.

Bunu yaparak, makalelerinde web sitenize bağlantı verme şansınızı artırırsınız.

2. Sayfa İçi SEO Optimizasyonu

Domain otoritenizi geliştirmenin bir sonraki adımı, sayfa içi SEO'nuz üzerinde durmaktır.

Sayfa İçi SEO , sayfanızı ve içeriğinizi optimize etmekle ilgilidir.

En önemli faktörler şunlardır:

 • Optimize edilmiş başlıklar ve Açıklamalar.
 • İçeriğinizde Başlıkların (H1 ve H2) doğru kullanımı.
 • URL yapısı ve SEO için optimize edilmiş kalıcı bağlantılar.
 • Resimlerinizi, videolarınızı ve diğer medya öğelerinizi optimize etme
 • İçeriğinizde doğal olarak anahtar kelimeler kullanmak (anahtar kelimeler ile doldurmadan doğal bir dağılım ile)
 • İçeriğinize dahili bağlantılar ekleme (bu çok güçlü bir SEO tekniğidir)
 • İçeriğinizi biçimlendirmek, Google'ın öne çıkan snippet'lerinde daha fazla sıralama şansı elde etmek için yapılır.
 • İçeriğin kalitesinin hem sayfa içi hem de sayfa dışı SEO için en büyük sıralama faktörü olduğunu tekrar belirtmek gerekir .

Google'ın SEO rehberlerinde belirttiği gibi, içeriğinizi taze ve güncel tutmanız önemlidir. >

3. Teknik SEO'nuz Üzerinde Çalışın

Teknik SEO yu , düşük seviyeli SEO diye tanımlayabiliriz. Teknik SEO'nuzu en baştan doğru yaptığınızda, onunla tekrar uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Öte yandan, web sitenizin teknik SEO yönü doğru değilse, bunun Alan Adı Otoriteniz ve sıralamanız üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

Aşağıda kontrol etmeniz gereken kritik teknik SEO ayarlarını görebilirsiniz:

 • Web sitenizi Google Arama Konsolu ve Bing Web Yöneticisi araçlarıyla kaydedin.
 • XML site haritanızı oluşturun ve optimize edin ve Google'a gönderin.
 • Google ve diğer arama motoru örümceklerinin web sitenizi sorunsuz bir şekilde tarayabilmesi için robots.txt ayarlarınızı kontrol edin ve Google Gibi Getir'i kullanın.
 • Web sitenizi HTTPS'ye taşımayı düşünün.
 • Arama motorlarının içeriğinizin bağlamını anlamasına yardımcı olmak için yapılandırılmış veri (şema) bilgileri ekleyin
 • Tüm sayfalarda düzgün tanımlanmış bir breadcrumbs menüsüne sahip olduğunuzdan emin olun.
 • hreflang'ı doğru şekilde kullanın (çok dilli bir web siteniz varsa)
 • Canonical tag kullanmayı unutmayın.

4. Web Sitenizin Mobil Dostu Olduğundan Emin Olun

Mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmak artık isteğe bağlı olan birşey değil. Yapmanız gerekenlerin en başında gelmektedir. Mobil uyumlu olmayan bir sitenin SERP te pek te şansı olmaz. Zaten insanların %60 a yakınının telefon veya mobil cihazlar kullandığı bir çağda mobil uyumlu bir web sitesi yapmak çok kolay. Aşağıda neden mobil uyumlu web sitelerimiz olmalı sorunsunun cevabını bulabilirsiniz.

İşte birkaç neden:

 • Mobil aramalar artık masaüstünden daha fazla (yaklaşık %60).
 • Çoğu kullanıcı aramalarına mobilde başlar ve ardından Masaüstünde devam eder.
 • Mobil uyumluluk bir sıralama faktörüdür (Google'ın mobil sonuçlarında gösterilmesi için)
 • Google, mobil öncelikli bir dizin üzerinde çalışıyor ve mobil uyumlu olmayan web siteleri dahil edilmeyecek.
 • Web sitenizin (veya duyarlı web sitenizin) mobil uyumlu bir sürümüne sahip olmamanız, genel alan adı otorite puanınız üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.
 • Web siteniz henüz mobil uyumlu değilse, başlamanın en iyi yolu Google'ın Mobil Uyumluluk Testine gidip alan adınız için testi çalıştırmaktır. Google, web sitenizi nasıl mobil kullanıma hazır hale getirebileceğiniz konusunda öneriler içeren güzel bir rapor verecektir.

5. Sayfa Hızınızı Artırın

Google sıralama algoritmasının bilinen 'sinyallerinden' biri sayfa hızıdır. Daha hızlı yüklenen web siteleri, daha yavaş web sitelerine göre ek bir avantaja sahiptir.

Sayfa hızınızı artırmak yalnızca sıralamanızı ve alan adı otoritenizi iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda kullanıcı deneyimini daha iyi hale getirir ve bu da daha fazla satış veya trafik anlamına gelir.

Sayfa hızı sorununu çözmek her zaman kolay değildir. Pek çok teknik unsur söz konusudur ve eğer bir geliştirici veya teknik bilgiye sahip biri değilseniz, bu çok zor olabilir.

Bununla birlikte, web sitenizin yükleme hızını artırmak için bir geliştirici ile çalışamayacak durumda iseniz aşağıdaki maddelere göz gezdirebilirsiniz.

 • Gereksiz eklentileri kaldırın
 • WordPress'i (ve eklentileri) en son sürümlerine yükseltin
 • Barındırma sağlayıcınızla iletişime geçin ve sunucunuzun performansı hakkında size bir rapor vermelerini isteyin. Gerekirse, daha güçlü bir sunucuya yükseltin.
 • Bir önbelleğe alma eklentisi kullanın (wp-roket gibi)
 • Görüntülerin dosya boyutunu optimize edin.
 • Videolar için bir akış hizmeti (YouTube) kullanın.
 • Büyük CSS dosyalarınız ve birçok resminiz olması durumunda bir CDN (içerik dağıtım ağı) kullanın

6. Sosyal Sinyallerinizi Artırın

Resmi olarak Google, sosyal sinyallerin Google Sıralama algoritmasının bir parçası olmadığını birçok kez belirtmiş olsa da, Google'da üst sıralarda yer alan sayfalar ile sosyal sinyaller arasında net bir ilişki vardır.

Google'da popüler olan sayfalar pek çok beğeni, paylaşım ve tweet'e sahip olma eğilimindedir.

7. Sabırlı Olun

Bu yazının girişinde belirtildiği gibi, alan adı otoritenizi artırmak bir gecede yapılabilecek bir şey değildir.

Yukarıdaki değişikliklerden herhangi birini yaptıktan sonra Moz tarayıcılarının web sitenizi okuması ve değerlendirmesi zaman alacaktır, bu nedenle sabırlı olmanız gerekir.

Google sıralamalarınızı iyileştirmek için sistematik olarak çalışmak , alan adı otorite puanınız üzerinde de olumlu bir etkiye sahip olacaktır.

Çözüm

Özetlemek gerekirse, alan adı otoritesi puanınız konusunda fazla kafa yormayın. Bu, Moz veritabanında bulunan diğer alan adlarıyla karşılaştırıldığında alan adınızın ne kadar güçlü olduğunu gösteren bir sayıdır.

Düşük bir DA puanı, web sitenizin Google'da iyi performans göstermeyeceği anlamına gelmez.

Yüksek bir DA puanı, doğru yolda olduğunuz anlamına gelir, ancak daha iyi sıralama veya trafik alacağınızı garanti etmez, bu sadece bir tahmindir.

Her zaman büyük resmi düşünmeye çalışın; bu, zamanla Google'da ve diğer arama motorlarında sağlam sıralamalar elde edecek bir web sitesi oluşturmaktır.