Arama motoru optimizasyonu konusu yeni başlayanlar için biraz karmaşık gelebilir: Özellikle herhangi bir alanda karşımıza çıkan teknik terimler ve o konuya ait terimler iyice kafamızı karıştırabilir. Bu yazımda yeni başlayanlar için SEO terimlerini açıklamaya çalışacağım.

Bağlantı metni (Anchor Text)

Bağlantı metni (bağlantı metni olarak da bilinir), bir web sitesine entegre edilmiş bir köprünün tıklanabilir metnidir . Bir bağlantı metni genellikle vurgulanır ve üzerine tıklarsanız, hedef URL'ye yönlendirileceksiniz. Hedef URL ve bağlantı metni ayrı ayrı gösterilir ve okuyucu, URL'yi değil, yalnızca web sitesinde seçilen bağlantı metnini görür.

<a href='www.anexamplewebsite.com'> bağlantı metni </a>

Bu örnekte, web sitesi ziyaretçisi yalnızca " bağlantı metni " terimini görecektir .

Arama motorları çapaları bağlantı verilen sayfa hakkında bilgi almak için kullanır. Örnek verecek olursak 'Seo nedir?' bağlantı metinli bir link düşünelim. Bu link GOOGLE gözünde bağlantı verilen sayfanın SEO ile alakalı olduğunu gösterir.

'Backlink' kelimesi, A web sitesinden B web sitesine yönlendiren gelen bağlantıları tanımlar. Bu gelen bağlantılar, arama motoru sıralaması üzerinde olumlu bir etkiye sahip oldukları için bir web sitesi için önemlidir. Konuyla ilgili ve güvenilir bir siteden gelen backlink, arama motoru tarafından bir öneri olarak algılanır ve sitenin güven değerini artırır. Güven değeri ne kadar yüksekse (TrustRank), Google web sitesinden gelen bağlantıları o kadar güvenilir olarak derecelendirir. Bir sitenin geri bağlantı profili (kalite ve miktar), Google ve diğer arama motorları için en önemli sıralama faktörleri arasındadır. Arama motoru optimizasyonunun merkezindedir.

Backlink inde kendi içerisinde türleri vardır. Bunları farklı bir yazımda anlatmaya çalışacağım.

Siyah şapka SEO (Black hat SEO)

Siyah şapka SEO, arama motoru optimizasyonunda kural dışı eylemler demektir. Terimin ismi batı filmlerinden gelmektedir. Hani şu kötü adamların siyah iyi adamların beyaz şapka giydiği kovboy filmleri. Bu SEO yöntemi, Google veya Bing gibi arama motorlarının algoritmalarını görmezden gelerek SERP'te yükselmeye yarayan işlemlerin tümüdür. Bu yöntemler arama motorları tarafından görüldüğünde, ilgili site büyük olasılıkla arama motoru dizininden çıkarılacaktır.

Beyaz şapka SEO

Beyaz şapka SEO, muhtemelen adından da tahmin ettiğiniz gibi, siyah şapka SEO'nun tam tersidir . Siyah şapka kavramlarının aksine, kurallara uyulur ve spam çalışmalardan uzak durulur.

Örümcek (Crawler)

Web tarayıcıları (arama botu veya örümcek olarak da bilinir), belirli kriterlere göre analiz yapmak için internet sitelerini otomatik olarak tarar. Tarayıcı bağımsız olarak çalışır ve kendisine atanan görevleri otomatik olarak tekrar eder. Google gibi arama motorları, sitenin durumuna göre dizinden listeler, siler ve günceller. Tüm bu güncelliği sağlamak içinde botları kullanır.

Yinelenen içerik (Duplicate content)

Yinelenen içerik web sitemizden birbirinden farklı url ler ile ulaştığımız içeriklerdir. Arama motorlarına bunu açıklamazsak sitemizi yinelenen içeriklerle dolu olduğunu görüp bizi cezalandıracaktır.

Google'a bu durumu canonical etiketle açıklayabiliriz.

kodmanya.com ve www.kodmanya.com url leri aynı içeriğe gitmekte. Bu durumu aşağıdaki örnekteki gibi çözebiliriz.

<link rel="canonical" href="https://kodmanya.com" />

Yukarıdaki örneğin anlamı; benim asıl içeriğim bu sayfaya gelen diğer url ler bu içeriğin aynısıdır. Sen bu url yi referans al diyebiliriz.

Dahili bağlantılar, ziyaretçileri aynı web sitesinin farklı alt sayfalarına yönlendiren bağlantılardır. İç bağlantı, arama motoru optimizasyonunun en önemli araçlarından biridir. Okuyucuya daha fazla bilgiyi daha hızlı bulmalarına yardımcı olan güzel bir işlevdir . Ayrıca, faydalı bağlantıların iyi kullanılması Google gözünde web sitesi yapısının daha iyi optimize edildiği anlamına gelir. Google, bir siteyi değerlendirme konusunda bazı kalite kriterlerine sahiptir . Google bot, dahili bağlantı yapısını okur ve bunu sıralamaya dahil eder.

Link inşaası (Link Juice) bağlantı verilen iç sayfalarında kalite puanını arttırır. Sitenizde durma süresini arttırır ve hemen çıkma oranını azaltır. O yüzden iç bağlantılarımıza iyi odaklanmamız gerekmektedir.

Anahtar kelimeler (Keywords)

Anahtar kelimeler, bir sayfanın içeriğini tanımlayan kelimeler veya kelime öbekleridir. Arama motorunun sitelerin arama sorgularıyla ne kadar alakalı olduğunu görmesi için içeriklerin hedef anahtar kelimeler için optimize edilmelidir. Güzel bir anahtar kelime çalışması ve bu anahtar kelimeler ile optimize edilmiş içerikle Google sizi sevecek ve ödüllendirecektir.

Bağlantı kurma Bağlantı kurma, bir geri bağlantı profilinin seçici olarak yapılandırılması anlamına gelir. Burada geri bağlantıların miktarı ve kalitesi artırılmalıdır. Geri bağlantılar yalnızca harici bağlantılar olduğundan, optimizasyon sizin değil üçüncü taraf sitelerde gerçekleşir. Bu değerlendirmeleri kendi siteniz için toplamak, sayfa dışı arama motoru optimizasyonunun en önemli görevlerinden biridir . Google ve diğer arama motorları, geri bağlantıları öneriler olarak sınıflandırır, bu da onların çok önemli bir sıralama faktörü oldukları anlamına gelir .

Bağlantıların kalitesi (gücü, itibarı, güvenilirliği) miktarı kadar önemli bir rol oynar. Bağlantı inşaası, Örnek verecek olursak A sitesinden B sitesine verilen bir bağlantı düşünelim. Bağlantı ne kadar kaliteliyse B sitesinin Page Rank değerini o kadar etkileyecektir. Aslında bir siteden diğer bir siteye verilen miras gibi bir şeydir. Bunun tam terside olabilir. Kötü bir siteden alınan bağlantıda aynı oranda olumsuz etkileyecektir.

Meta Veriler

Meta açıklama, bir HTML sayfasının içeriğini tanımlayan kısa bir kod parçacıklarıdır (156 karaktere kadar). Bir veya iki cümleyle web sitesinin içeriğini kullanıcıya açıklamalıdır. Meta açıklama, arama sonuçları listesinde (SERP'ler) başlığın altındaki snippet'in bir parçası olarak görünür. Web yöneticisi kendi açıklamasını dahil etmezse, Google, web sitesinin ilk birkaç satırından veya anahtar kelimeleri içeren cümlelerden kendi açıklamasını oluşturur. Optimizasyon sırasında , kullanıcı dostu ve ayrıca en sık aranan meta etiketleri (meta açıklamalar, başlık etiketleri, meta anahtar kelimelerden oluşan) bir HTML belgesinin başlığında saklanır.

İç SEO

Doğrudan kendi web sitenizle alakalı bütün SEO otimizasyonlarıdır. Optimizasyon web sitesi sahibinin elindedir ve üçüncü şahıslarla hiçbir ilgisi yoktur. Öncelikle içerik optimizasyonunu içerir . Sayfa SEO'su söz konusu olduğunda yapısal ve teknik yönler de dikkate alınır. Bu yapısal ve teknik yönler;

  • Performans
  • Kullanılabilirlik
  • Meta etiketler
  • Yinelenen İçerikler
  • Sayfa içi linkleme
  • İçerik kalitesi gibi maddelerdir.

Dış SEO

Sayfa dışı SEO, kendi web siteniz dışındaki bütün SEO optimizasyonlarını ilgilendirir. Web sitenizin sıralamasını etkileyen tüm dış faktörlerle (backlink) ilgilidir. Geri bağlantılar önemli bir sıralama faktörüdür.

Cezalar

Google cezaları, Google'ın bir web sitesine karşı verdiği yaptırımlardır . Bunlar hem manuel hem de algoritma cezaları şeklinde gelir. Yukarıda bahsettiğimiz Siyah şapka SEO yöntemlerini kullanmak, kural dışı SEO çalışmak, arama motorlarını kandırmak ceza almanıza sebebiyet verebilir.

SERP'ler

SERP, arama motoru sonuç sayfası'nın kısaltmasıdır . Kullanıcıya SERP'lerdeki arama sorgularıyla ilgili sonuçlar gösterilir. Bu sonuçlar başlığı , bağlantıyı ve meta açıklamayı içerir . Arama motorları, kullanıcı derecelendirmeleri, backlink ve site ziyaretçisinin sitede kalma süresi gibi faktörlere göre sırlama yapar . Tüm SEO çalışmalarının amacı, SERP'lerde daha iyi bir yer elde etmektir.