Kısa bir süre önce, küçük çocukların uygulama, oyun ve hatta web sitesi yapmayı bırakın, bilgisayar ile ilgili bir işlem yapmasını bile hayal etmek çok zordu. O dönemler artık geride kaldı. Günümüzde çocuklar, doğru ortam, müfredat ve iyi bir öğretmenle kodlamanın temelini öğrenebilirler.

Genelde veliler şu soruları çok soruyorlar; Çocuklar hangi yaşta kodlamaya başlamalı? Kodlamayı öğrenmesi ne kadar sürer? Küçük çocukların kodlama öğrenmesi mantıklı mı?

Bu yazıda, kodlamanın ne olduğunu, kodlamayı öğrenmenin ne kadar sürdüğünü ve çocuğunuzun kodlamayı öğrenmesine yardımcı olmanız için bazı ipuçları vereceğiz.

Çocuklar için kodlama nedir?

Kodlama veya programlama, bir bilgisayara bir görevi nasıl gerçekleştireceğini söylemenin bir yoludur. Küçük çocuklara karmaşık algoritmaları, içinden çıkılamaz fonksiyonları öğretmeye çalışmak doğru değildir. Bu durum onların kodlamadan soğumasına ve bir daha ilgilenmemesine sebebiyet verir. Bu yüzden eğitimleri oyunlaştırmalı ve onların için daha eğlenceli bir hale getirmeliyiz.

Çocukların kodlamaya ilgi duyması zor değildir. Ancak onları meşgul etmek ve bu durumu sıkıcı hale getirmemek bir hayli zordur. Bu durumun üstesinden gelebilmemiz için doğru ortam ve eğitmen çok önemlidir.

Kod yazmayı öğrenen çocuklar için, eğitimden zevk almalarına yardımcı oyunlar, öğrenmesine yardımcı olacak meteryallere odaklanmak gerekir.

Kodlama hangi yaşta öğrenilmeli?

Günümüzde, akıllı telefonlara, tabletlere ve bilgisayarlara ilgi gösteren iki yaş ve üstü birsürü çocuk görürüz. Günlük hayatımızdaki teknoloji bolluğu sayesinde, çocuklar programlama temellerini kolaylıkla kavrayabiliyor.

Elbette, çocuklar için programlama söz konusu olduğunda karmaşık kodlama konunun dışında kaliyor. 4-7 yaşlarında çocuklar başlangıç seviyesindeki kodlama kavramlarını öğrenebilirler.

Kodlamayı öğrenmek ne kadar sürer?

Çocuklara kodlamayı erken tanıtmanın bir çok faydası vardır. Ebeveynler çocuklarının eğitimin faydasını ne zaman görecekleri konusunda sorular sorarlar.

Her çocuğun birbirinden farklı olduğunu ve herbirinin yapısal bir kavrama yeteneğinin olduğunu unutmamak gerekir. Çocukların programlama kavramlarını tam şu zamanda anlar ve kodlamaya başlar demek doğru olmaz. Genel olarak algoritma yeteneklerini geliştirmek ve kodlama ile ilgili somut şeyler görmek bir kaç haftayı bulmaktadır.

Üniversiteye giden yetişkinlerin bu eğitimi alması ortalama 4 yıl sürer. Şaşırtıcı bir şekilde, çocuklar kodlamanın temellerini yetişkinlerden daha hızlı öğrenirler. Bunun en büyük nedenide çocuklarda "kodlama çok zor" düşüncesinin olmamasıdır. Çünkü çocuklar sadece oyun oynamaya ve eğlenmeye çalışıyorlar. Bu durumu sevdiği işi yapan insanlar ile örneklendirebiliriz.

Nereden Başlanır?

Öncelikle, çocukların herhangi bir eğitimde veya etkinlikte keyif almaları tüm ebeveynler için önceliklidir.

Kısa bir süre içinde çok şeyi öğretmeye çalışmak, tüm öğrenme sürecinin boşa gitmesine neden olabilir. Çocuklar hüsrana uğrayabilir veya bunalabilirler. Bu yüzden hızlı öğrenme baskısının çocuklar için iyi olmadığını bilin. Göreceksiniz ki zamanı geldiğinde çocuğunuz güzel şeyler yapmaya başlamış ve size birşeyler anlatmaya başlamış bile.

Bunun bir lise veya üniversite eğitimi olmadığını unutmayın.

Çocuğunuza sıkıcı olmayacak şekilde kod yazmayı öğretmek için bir kaç ipucu;

1. Temel bilgileri tanıtın

Çocuklar bildikleri bir terimle alakalı etkileşim kurduklarında daha iyi ve daha hızlı öğrenirler. 4 yaşındaki çocuğunuza bilgisayar programlama hakkında bir şeylerden bahsetmek, siyah ekranı açıp karmaşık kodlar göstermek, muhtemelen kodlamayı öğretmek için iyi bir yol değildir. Bunun yerine temel pogramlama terimlerini öğrenmeleleri için Youtube videoları izlemelerine izin verebilir veya çocukları için temel bilgiler içeren kitaplar alabilirsiniz.

2. Kodlama hakkında konuşmalarına izin verin

Çocuklar genel programlamayı anlar anlamaz, arkadaşları ve sınıf arkadaşlarıyla yeni buldukları bilgiler hakkında sohbet etmeye teşvik edin. Tabii ki, onlardan programlama dili hakkında ciddi bir konuşma beklemeyin. Örneğin, yeni oynamaya başladıkları bir oyunun nasıl yapıldığına dair sevimli bir sohbet başlatabilirsiniz.

Çocukların herhangi bir eğitimle alakalı konu hakkında konuşabilecek akranlarının olması önemlidir. Bu durum onları teşvik eder ve eğitim verimliliğini arttırır.

3. Küçük projeler yapmayı deneyin

Kodlamaya başlama zamanı geldiğinde, çocuklarınızı küçük şeyler yapmaya teşvik edin. Biliyorum, ebeveynler olarak çocuklarınızdan beklentileriniz yüksek. Bu durumda gerçekçi olmalı ve çocuğumuzdan bir oyun yazmasını beklememeliyiz. 😁

Yavaş yavaş birşeylere başlamak, biraz daha gelişmiş bir şeye ilerlemeden önce onlara kodlama dilinin ne olduğu hakkında bir fikir verecektir.

Sonuç

Özellikle çocuklar için kodlamayı öğrenmek tam olarak ne kadar sürüyor? Cevap, söz konusu çocuğa ve öğretimde kullanılan materyallere ve müfredata bağlıdır. Yanlış ortam ve yöntem sadece öğrenme sürecini gereksiz yere uzatmakla kalmaz, aynı zamanda çocukları öğrenmekten vazgeçirir.