Bu yazımda kod yazmadan kendinizi geliştirebileceğiniz 5 başlıktan bahsedeceğiz .Birçok geliştirici anlatacağım şeylerin çoğunu zaten yapıyor.

Alanında uzman birçok yetenekli geliştirici ile tanıştım. Bazıları harika kodlayıcılardı. Bu yazımızda, tanıştığım yazılımcılar gibi zamanını verimli kullanıp iyi kod üretebilen geliştiricilere odaklanacağız.,

1. Üretkenliğe Odaklanın

Parmaklarından kodlar akarcasına satır satır kod yazan ve tertemiz iş çıkaran yazılımcılar beni herzaman etkilemiştir.

Düşünmek, programlamanın önemli bir parçasıdır. Düşünmek için harcanan zamanı en üst düzeye çıkarmak ve yazmaya harcanan zamanı en aza indirmek isteriz. Yaptığınız işle tam bir uyum içinde olmak istersiniz, böylece kodun düşüncelerinizden dışarı akışını seyreder ve diğer insanların kullandığı ve anladığı yüksek kaliteli yazılımlar üretebilirsiniz.

Zamandan kazanmak için bazı fikirler;

  • Hızlı yazın : Klavyenizde ustalaşın, böylece daha hızlı kod yazabilirsiniz. Düşünmek ve denemek için daha fazla zaman harcamanızı sağlar. Pratik yapmak için kullanabileceğiniz onlarca klavye eğitim uygulaması bulunuyor.
  • Kodlama ortamınızda ustalaşın (OS, IDE) : IDE'leriniz, düzenleyicileriniz ve işletim sisteminizdeki önemli kısayolları öğrenerek kodlama ortamınızda ustalaşın. Size kısayolları öğrenmeniz için bir örnek bırakıyorum. Shortcutfoo
  • Otomatikleştirin : Programcı olmak, yazı yazan bir robot olmak anlamına gelmez. Kendinizi aynı şeyleri defalarca yaparken bulduğunuzda, otomatikleştirin, böylece kalan zamanı verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

2. İş Anlayışı

İşletmelerin ayakta kalabilmek için paraya ihtiyaçları var. Bunun içinde bir hizmet satmaları gerekir. Bir geliştirici olarak zor kararlar vermelisiniz. Diyelimki hala geliştirmekte olduğunuz bitmemiş bir uygulamanız var. Şirket önümüzdeki günlerde uygulamayı tanıtmak istiyor. Size geldi ve durumu anlattı. Siz yüzeysel bir test yapıp uygulamayı yayına mı alırsınız? Ya da şirketiniz için önemli bir lansmanı erteler misiniz?

Bu soruları cevaplamak için sağlam bir iş anlayışına ihtiyacınız var.

Mark Zuckerberg'in meşhur bir lafı aklıama geldi; "hızlı hareket edin ve birşeyleri bozun"

Tabi mark bunu söylediğinde facebook yeni kuruluyordu ve kaybedecek çok bir şeyi yoktu.

Güçlü üne sahip büyük şirketler bu düzeyde bir özgürlüğe sahip değildir. Daha az hatayla daha yüksek bir kalite düzeyini korumaları beklenir, yine de bu kuralın istisnaları vardır.

Bu örnekler aşırı derecede basitleştirilebilir. Geliştiriciler olarak mimari, kullanılan teknolojiler, testler ve daha fazlasıyla ilgili kararlar vermek bizim işimiz. Bu kararlar yalnızca teknik anlayışımıza dayanmaz, aynı zamanda iş anlayışımızında bir gereğidir.

3. İletişim ve Takım Çalışması

Ekipten herhangi biri kibirli olmamalı. Başkalarının işlerini beğenmeyen ve beğenmediği içinde herşeyi ben yaparım diyen bir çok geliştirici var.

Bir ekibin parçası olduğunuzda, yalnızca kendi yaptıklarınızdan sorumlu değilsiniz. Davranışlarınız ve yaptıklarınız diğer ekip arkadaşlarınızı da etkileyebilir. Teams ten aptalca soru soran bir meslektaşınıza yufka yürekli davranıp onunda gelişmesini sağlayabilirsiniz. Günün sonunda sizde mutlu olacaksınız. Emin olun.

Başkalarıyla çalışırken, özellikle de kod incelemeleri yaparken, bildiklerinizi öğretmeye odaklanın.

4. Sektör Uzmanlığı

"Yazılım geliştirme endüstrisi" diye bir şey yoktur. Tüm yazılımlar, belirli konularda insanların ihtiyaçlarına hizmet etmek için yapılmıştır. Bankacılık sektöründe bir şirket için çalışıyorsanız, bankacılık hakkında bazı şeyleri anlamak ve kendinizi geliştirmek size fayda sağlayacaktır.

Burada farklı alanlara bakmayın demiyorum. Tabi ki bakmalısınız. Ama kendi sektörünüzle alakalı bilgi ve deneyime sahip olmak sizi öncelikli kişi yapar. Tabi şirketler içinde.

5. Sürekli Öğrenme

Sürekli öğrenen kendi alanında bir diva olmuş sürekli kendini geliştiren yazılımcılara gıbta ile bakıyorum. Bu kişiler kendine ve yaptığı işe saygı gösteren insanlar. Şunu unutmayın;

Öğrenen kişiden zarar gelmez.

Yüksek talep gören kıdemli bir geliştirici olmak için, sürekli öğrenmenin karşılığını alacaksınız.

İşte üzerinde çalışabileceğiniz bazı fikirler:

  • Belgeleri okuyun : Şirketinizin kullandığı bir programlama dilinin veya teknolojisinin dökümanlarını okuyun, böylece onu tam olarak anlayabilirsiniz.
  • Şirketleri inceleyin: Şirketlerin nasıl başarılı olduğunu inceleyin.
  • Çeşitlendirin: Küçük bir kişisel proje oluşturarak tamamen yeni bir alana (ör. DevOps) başlayın.

Sonuç olarak, üst düzey bir geliştirici olmak, var olan en iyi kodlayıcı olmakla ilgili değildir. Harika bir iletişimci olmayı, iyi bir insan olmayı ve işletmelerin nasıl çalıştığını anlamayı içerir.