Python, son yıllarda dünyanın en popüler programlama dillerinden biri haline geldi. Makine öğreniminden web siteleri oluşturmaya ve yazılım testine kadar her şey için kullanılabilen esnek bir dildir. Yazım şeklinin (syntax) kolaylığı ve akılda kalıcı olması onun populer olmasının başlıca nedenlerindendir.

Dünyanın en popüler programlama dillerinden biri olan Python, Netflix'in tavsiye algoritmasından sürücüsüz arabaları kontrol eden yazılıma kadar bir çok teknolojinin içinde bulunuyor. Python genel amaçlı bir dildir; bu, veri bilimi , yazılım ve web geliştirme gibi bir çok alanda kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Python'un ne olduğuna, neler yapabileceğine ve onu öğrenmeye nasıl başlayabileceğinize daha yakından bakalım.

Python nedir?

Python, genellikle web siteleri ve yazılımlar oluşturmak, görevleri otomatikleştirmek ve veri analizi yapmak için kullanılan bir bilgisayar programlama dilidir. Python genel amaçlı bir dildir, yani çeşitli farklı programlar oluşturmak için kullanılabilir. Go Lang gibi herhangi bir özel durum için geliştirilen bir dil değildir. Bu çok yönlülük, onu bugün en çok kullanılan programlama dillerinden biri haline getirdi. Genel analizlere göre 2021 yılında en çok kullanılan ikinci programla dili olarak kayıtlara geçti.

Biliyor musun? Python adı Monty Python'dan gelir. Guido van Rossum Python'u yaratırken, aynı zamanda BBC'nin Monty Python's Flying Circus'unun senaryolarını da okuyordu . Python adının uygun şekilde kısa ve gizemli olduğunu düşündü ve bu ismi koydu.

Python ne için kullanılır?

Python, web siteleri ve yazılımlar geliştirmek, görev otomasyonu, veri analizi ve veri görselleştirme için yaygın olarak kullanılır. Öğrenmesi nispeten kolay olduğu için, manavdan bilim adamına kadar kullanılan, geniş bir kullanıcı yelpazesine sahip populer bir programlama dili haline geldi.

Python ile neler yapabilirsiniz?

 • Veri analizi
 • Makine öğrenimi
 • Web Geliştirme (Django, Flask)
 • Otomasyon
 • Yazılım testi ve prototipleme

Python'un kullanıldığı bu yaygın yollardan bazılarına daha yakından bakalım.

Veri analizi ve makine öğrenimi

Python, veri biliminde vazgeçilmez hale geldi ve veri analistlerinin ve diğer profesyonellerin karmaşık istatistiksel hesaplamalar yapmak, veri görselleştirmelerini oluşturmak, makine öğrenimi algoritmalarını oluşturmak, verileri işlemek ve analiz etmek ve verilerle ilgili diğer işleri tamamlamak için kullanmalarına izin verdi.

Python'da, çeşitli grafikler, histogramlar gibi çok çeşitli farklı veri görseli oluşturabilir. Python ayrıca, kodlayıcıların veri analizi ve makine öğrenimi için programları daha hızlı ve verimli bir şekilde yazmasını sağlayan TensorFlow ve Keras gibi bir dizi kitaplığa sahiptir.

Web geliştirme

Python genellikle bir web sitesinin veya uygulamanın arka ucunu, yani kullanıcının görmediği kısımları geliştirmek için kullanılır. Python'un web geliştirmedeki rolü, sunuculara ve sunuculardan veri göndermeyi, verileri işlemeyi ve veritabanlarıyla iletişim kurmayı, URL yönlendirmeyi ve güvenliği sağlamayı içerebilir. Python, web geliştirme için çeşitli çerçeveler sunar. Yaygın olarak kullanılanlar arasında Django ve Flask bulunur.

Python kullanan bazı web geliştirme işleri arasında arka uç mühendisleri, tam yığın mühendisleri, Python geliştiricileri, yazılım mühendisleri ve DevOps mühendisleri bulunur.

Django ile yazılmış meşhur web sitelerinden birkaçı;

 • Disqus.
 • Instagram.
 • Mozilla.
 • National Geographic.
 • Pinterest.

Başka bir yazımda Django ve Flaskın hikayelerini derinlemesine anlatacağımı da belirtmek isterim.

Otomasyon veya komut dosyası

Bazen kendimizi bir görevi tekrar tekrar yaparken buluruz. Python ile bu tarz işleri otomatize ederek daha verimli çalışabilirsiniz. Bu otomatik süreçleri oluşturmak için kullanılan yönteme komut dosyası oluşturma denir. Kodlama dünyasında otomasyon, birden çok dosyadaki hataları kontrol etmek, dosyaları dönüştürmek, basit matematik işlemlerini yürütmek ve verilerdeki mükerrer kayıtları silmek içinde kullanılabilir.

Python, yeni başlayanlar tarafından, dosyaları yeniden adlandırma, çevrimiçi içerik bulma ve indirme veya istenen aralıklarla e-posta veya metin gönderme gibi bilgisayardaki basit görevleri otomatikleştirmek için kullanılabilir.

Yazılım testi ve prototipleme

Yazılım geliştirmede Python, yapı denetimi, hata izleme ve test etme gibi görevlere yardımcı olabilir. Python ile yazılım geliştiriciler, yeni ürünler veya özellikler için testleri otomatikleştirebilir. Yazılım testi için kullanılan bazı Python araçları arasında Green ve Requestium bulunur.

Günlük görevler

Python sadece programcılar ve veri bilimcileri için değildir. Python'u öğrenmek, gazeteciler, küçük işletme sahipleri veya sosyal medya pazarlamacıları gibi daha az veri ağırlıklı mesleklerde çalışanlar için yeni olanaklar sağlayabilir. Python, programcı olmayanların hayatlarındaki belirli görevleri basitleştirmelerini de sağlayabilir. Python ile otomatikleştirebileceğiniz görevlerden sadece birkaçı:

 • Borsa veya kripto fiyatlarını takip edin.
 • Her yağmur yağdığında şemsiye taşımanız için kendinize bir metin hatırlatıcısı gönderin.
 • Alışveriş listenizi güncelleyin.
 • Büyük dosya gruplarını yeniden adlandırın.
 • Metin dosyalarını elektronik tablolara dönüştürün.
 • Aile üyelerine rastgele ev işleri atayın.
 • Çevrimiçi formları otomatik olarak doldurun.

Python neden bu kadar popüler?

Python birkaç nedenden dolayı popülerdir. Yazılımcılar için çok yönlülüğü ve kullanımını kolay kılan şeylere daha derin bir bakış.

 • Doğal dili taklit eden basit bir sözdizimine sahiptir , bu nedenle okunması ve anlaşılması daha kolaydır. Bu, projeler oluşturmayı ve bunları geliştirmeyi daha hızlı hale getirir.
 • Çok yönlü . Python, web geliştirmeden makine öğrenimine kadar birçok farklı görev için kullanılabilir.
 • Yeni başlayanlar için uygundu. Bu durum giriş seviyesi kodlayıcılar için popüler olmasını sağlar.
 • Açık kaynaktır , yani ticari amaçlarla bile kullanmak ve dağıtmak ücretsizdir.
 • Python'un modüller ve kitaplıklardan oluşan arşivi ( üçüncü taraf kullanıcıların Python'un yeteneklerini genişletmek için oluşturdukları kod demetleri) çok geniş ve büyüyor.
 • Python, modül ve kitaplık havuzuna katkıda bulunan ve diğer programcılar için yararlı bir kaynak görevi gören geniş ve aktif bir topluluğa sahiptir. Geniş destek topluluğu, kodlayıcılar bir engel ile karşılaşırsa, bir çözüm bulmanın nispeten kolay olduğu anlamına gelir; birileri daha önce aynı problemle karşılaşmış olmalı.