Web sitesi sahipleri, SEO nun en önemli pazarlama yöntemlerinden biri olduğunu bilirler.

SEO, web sitelerinin arama motorları tarafından bulunmasına ve buna göre ilk arama sonuçları arasında gösterilmesine katkıda bulunur. SEO ya doğru bir şekilde yaklaşırsanız, popüler arama motorlarında güzel sıralamalara sahip olabilirsiniz.

Amacımız web sitemizi iyi yerlerde görmek olduğunda ilk yapılacak şeylerden biri meta öğelerinin doğru adlandırılması ve kullanılmasıdır. Bu temel etiketlerin doğru kullanılması halinde, web sitemizin daha fazla kullanıcıya sahip olma olasılığı artacaktır.

SEO için meta öğelerin önemi küçümsenmeyecek kadar büyük. Çünkü bu veriler, SEO için önemli ve temel yapılandırmalardır.

Bu yazıda, SEO için meta unsurların arama motoru sıralamasını nasıl etkileyebileceğini öğreneceğiz !

Meta veriler nelerdir?

Meta etiketler olarak da bilinen meta veriler, arama motoru web tarayıcıları tarafından okunabilen kod parçacıklarıdır .

Web tarayıcıları, İnternet'te arama yapan ve web sayfalarını analiz eden programlardır. Arama motorları tarafından web sitelerini okumak ve dizine eklemek için kullanılırlar. Google gibi tarayıcılar , yeni web sitelerinin tanımlanmasında ve mevcut olanların güncellenmesinde önemli rol oynar. Sayfalar arama motorlarının dizinlerine eklenir , listelenir ve arama sonuçlarında görüntülenir, yani sıralanır.

Tarayıcılar bir web sitesinin tüm içeriğini değerlendiremedikleri için meta etiketlere bakarlar . Bu kod parçacıklarından başlık, açıklama gibi önemli bilgileri çıkarabilirler.

Meta veriler, bir web sitesinin içeriği hakkında arama motorlarına daha fazla bilgi vermek için kullanılır. SEO için meta verilerin rolü çok önemlidir. Girilen verilere göre web sitesinin arama motorları tarafından ne kadar alakalı olduğunu ve bu web sitesinin hangi sıralamaya yerleştirileceğine karar veririlir.

  • Meta öğeler her zaman her "<head>buraya</head>" içerisinde yerleşitirilir yerleştirilir
  • Kod parçacıkları makineler tarafından okunabilirken, meta öğeler web sitesi ziyaretçisi tarafından görülemez.

SEO için meta verilerin önemi nedir?

1990'larda, Google gibi arama motorları web sitelerinin içeriğini kendi başlarına okumakta zorlanıyordu . Bu durum, sayfaların arama motorları tarafından okunabilir hale getirilmesi için web sitelerinin <head> alanına meta öğelerin entegre edilmesine neden oldu.

Meta etiketler kullanılarak web sayfaları arama motorları tarafından değerlendirilebilir ve konuya göre sınıflandırılabilir. Buna göre, SEO için meta öğeler belirleyici bir sıralama faktörü olarak geliştirildi!

Arama motorları farklı meta etiketleri tanıyabilir ve okuyabilir. Meta veriler, arama motoruna farklı bilgiler iletir. Bilgilerin ve komutların arama robotlarına iletildiği bir dizi meta öğe vardır. Yalnızca meta verilerin ne için kullanıldığını bilenler arama motorlarında kendi konumlarını iyileştirmek için optimize edebilirler.

Google, dünyadaki en büyük ve en akıllı arama motorlarından biri olduğundan , arama motorunun teknik özellikleri çoğu web sitesi sahibi için bir kılavuz görevi görür.

SEO için en önemli meta veriler

  • Title
  • Keyword
  • Description
  • Robots

SEO için meta veriler - Title

Bir web sitesinin içeriğinin yanı sıra, arama motorlarında sıralama için önemli olan her şeyden önce "Title" etiketidir . "Title" etiketi bir web sitesinin başlığını içerir ; ayrıca arama sonuçlarında kullanıcılara gösterilen en önemli verilerden biridir ve önemli bir sıralama faktörüdür.

<title>SEO için meta veriler ne kadar önemli?</title>

Kullanıcılar "Title" etiketini arama sonuçlarında bir başlık olarak gördüklerinden, bunun tıklama oranı üzerinde çok büyük bir etkisi vardır . Sonuçta, meta açıklamaya ek olarak bir metnin başlığı , kullanıcının bir web sitesiyle ilk temas noktasıdır.

Başlık sadece arama motorları için değil, kullanıcılar için de optimize edilerek yazılmalıdır.

İpucu: İlgi çekici bir başlık, kullanıcıların web sitesine erişmesini kolaylaştırır. Bu nedenle, her zaman başlığınızın açık olduğundan emin olun ve kullanıcılara benzersiz bir deneyim sunun. Ayrıca başlık 60 karakterden uzun olmamalıdır!

SEO için Meta veriler - Keyword

Meta anahtar kelimeler bir zamanlar en önemli optimizasyon seçeneklerinden biriydi. Nedeni ise arama motorlarının 20 yıl önce şimdi olduğundan çok daha ilkel olmasıydı . O zamanlar, web sitesi operatörlerinin çok az çabayla yüksek sıralamalar elde etmeleri için iyi bir fırsattı .

<meta name=”keywords” content=”kelime1, kelime2, kelime3 ” />

Ancak, anahtar kelimelerin yanlış ve alakasız kullanımı çoğu anahtar kelimenin spam olarak işaretlenmesine neden oldu.

Arama motorları, anahtar kelime spam'ine karşı radikal bir değişim gerçekleştirdi ve anahtar kelimeler ve dolayısıyla meta anahtar kelimeler arama motorları tarafından önemsenmemeye başladı.

Google , 2009'un başlarında ,bir web sitesinin SERP'lere (Arama Motoru Sonuç Sayfaları) yerleştirilmesi için anahtar kelimelerin artık bir önemi olmadığını doğruladı . Sonuç olarak, "Anahtar Kelimeler" meta etiketi artık sıralamada belirleyici bir rol oynamıyor !

SEO için meta öğeler - Description

Meta açıklama, bir (web) sayfasının başlığıyla birlikte, kullanıcının gördüğü ilk şeydir ve SEO'da çok önemli bir yeri vardir.

<meta name="description" content="SEO için meta veriler, önemli sıralama faktörleri olarak tanımlanmaktadır. Ama bu gerçekten doğrumu? Açıklığa kavuşturuyoruz!">

İçerik, meta açıklamada kısaca açıklanmıştır. Açıklama , başlığın ve URL'nin altındaki SERP'lerde görünür . Anahtar kelimelere verilen cezaların bir sonucu olarak, meta açıklamanın artık sıralamayı artıran bir işlevi yoktur.ancak: İyi tasarlanmışsa, web sitenizin tıklama oranı üzerinde olumlu bir etkisi olabilir.

SEO için meta öğeler - Robots

Robot etiketleri, arama motorlarına sayfayı taramak ve dizine eklemek için net talimatlar veren komutlar olarak bilinir . İndeks veya noindex gibi robot etiketleri, bir sayfanın arama motorları tarafından indekslenip indekslenmeyeceğini ve buna göre arama sonuçlarında listelenip listelenmeyeceğini belirler. follow veya nofollow etiketleri tarayıcılara diğer web sitelerine giden bağlantıları takip edip etmemeleri konusunda bilgi verir.

<meta name="robots" content="noindex" />

Sayfanın indexlenmemesi komutunu verir.

Robot etiketleri, tarayıcıya doğrudan talimat verir ve bu nedenle arama motorlarının olası cezalarını bile önleyebilir!

Farklı meta veriler, web sitenizin daha üst sıralarda yer almasına katkıda bulunur . Bazı meta etiketler bugün artık eskisi kadar alakalı olmasa bile , bu unsurlar hiçbir şekilde çevrimiçi pazarlama stratejinizde göz ardı edilmemelidir ! Meta veriler, bazen arama sonuçlarındaki tıklama oranını da etkileyebilen önemli bir sıralama faktörüdür